
AI i balans med det mänskliga mötet – så skapar du värde för både kund och organisation
6 nov | 2025 | 08:30 – 12:30

Den här kursen är för dig som vill förstå hur AI kan användas för att förbättra kundmötet. Du får verktyg, exempel och insikter som hjälper dig att effektivisera verksamheten utan att förlora det mänskliga perspektivet. Fokus ligger på hur du praktiskt integrerar AI i kundresan på ett sätt som stärker kundrelationen, frigör tid och minskar belastning i organisationen.
Du lär dig att avgöra när tekniken gör nytta, och när det mänskliga mötet är oersättligt. Kursen bygger på verkliga case, aktuell forskning och Helén Rigamontis senaste bok Kundservice för hållbara kundrelationer – med AI och CX i verktygslådan.
Organisationer står inför ett vägval: använda tekniken för att skapa bättre kundupplevelser, eller riskera att bli avhumaniserade. Den här kursen visar hur du bygger kundresan med både effektivitet och empati i fokus. Du får ett konkret angreppssätt för att analysera, prioritera och förbättra möten med kund, med hjälp av AI som stöd – inte ersättare.
En halvdagskurs innefattar följande:
- Översikt: Hur AI påverkar kundupplevelsen – möjligheter och risker
- När automation skapar värde – och när det mänskliga mötet är avgörande
- Så integrerar du AI i kundresan – insikter, beslut, design
- Hur AI kan förstärka, inte försvaga, empati och tillit
- Ramverk för att avgöra vad som ska automatiseras och vad som kräver mänsklig kontakt
- Exempel från verkligheten – vad fungerar och vad gör det inte
Om kursledaren:

Helén Rigamonti
Heléns passion är att göra kundens röst hörd i organisationer. Hon har mer än 25 års erfarenhet som chef och har lett flera stora projekt med fokus på att förbättra kundupplevelsen i olika organisationer, inklusive B2B, B2C och icke-vinstdrivande organisationer. Genom att kombinera sin expertis inom organisationsutveckling med sina roller som författare och föreläsare inspirerar Helén till kunddrivna förändringar som gör verklig skillnad. Hon föreläser regelbundet om Customer Experience (CX) och utbildar framtidens ledare i CX Management vid flera utbildningsinstitutioner.
Läs mer om Helén Rigamonti här.
Kursdatum 6 november 2025
Anmälan: gör du nedan
Pris: 5.200 kr + moms för medlem (9.800 kr icke medlem)
Kursen sker live online och du kommer att få en länk till Teams
Dag: 6 november 2025
Tid: 08.30-12.30
Plats: Online. Teams-länk skickas
Anmälan: se nedan
Anmälan är bindande.
Sveriges Marknadsförbunds integritetspolicy.